Odmítne mě vlastní rodina? Svátky přinášejí stres tisícům LGBT+ lidí. Buďte jim oporou
- Prague Pride
Blíží se svátky. Lidem se s touto roční dobou obyčejně pojí sledování pohádek, pojídání cukroví a atmosféra klidu a pohody. Bohužel co je pro jednoho pohoda, může být pro jiného stres – zejména pak pro lidi, kteří před svou rodinou z různých důvodů tají, kým opravdu jsou.
Právě o svátcích se online poradna Sbarvouven.cz, která pomáhá LGBT+ lidem v nesnázích, setkává se zvýšeným zájmem o své služby. Situací, kdy mohou lidi zažívat tzv. menšinový stres, bývá totiž přes svátky víc než po zbytek roku. Často jde o záležitosti, se kterými se není komu svěřit nebo si říct o radu. Právě to lidi ve zvýšené míře vede k využití bezplatných a anonymních služeb online poradny, kde uživatelé a uživatelky najdou řadu specializovaných mentorů a mentorek, kteří je dokážou podpořit v tíživé situaci a pomoct jim vidět věci v lepším světle.
Poradna Sbarvouven.cz však nefunguje pouze o Vánocích, je tady k dispozici celoročně – a po celý rok jí lidé využívají. Hledají podporu v těžkých situacích, které mohou být specifické právě kvůli jejich odlišné orientaci či identitě. Nejčastěji jde o coming out, šikanu ve škole či v práci, vyhození z domu, přerušení kontaktu s rodinou, pocity osamělosti, zkušenosti s násilím…
Mentoři a mentorky jsou vyškoleni k tomu, aby uměli v těchto situacích skrze zprávy podpořit, pomoct a poradit. Občas jim dokonce píšou i lidi, kteří jsou na tom tak špatně, že zcela vážně uvažují o sebevraždě. Od vzniku poradny v roce 2015 se takových případů podařilo odvrátit už 32, a to nejen díky skvělé práci mentorů a mentorek, ale i díky dohledu profesionálních psychologů a psycholožek.
Klienti a klientky můžou napsat kdykoliv, a aby službu mohli využívat opravdu všichni nehledě na věk nebo příjem, je přístupná zcela zdarma. Samozřejmostí je, že profily uživatelů a uživatelek jsou zcela anonymní – stačí zadat přezdívku a heslo, a chat může začít.
Provoz poradny samozřejmě něco stojí, a její činnost může nadále pokračovat práve díky štědrým dárcům a dárkyním. Proto se každoročně koná sbírka na její provoz v příštím roce. Stejně tak je to i letos – cílem je vybrat 300.000 Kč. Co tato částka zahrnuje?
- 150 000 Kč tvoří honoráře pro odborný dohled, tedy tři kvalifikované psychology*žky, se kterými mentoři*ky konzultují konkrétní případy
- 50 000 Kč pokryje základní školení mentorů*ek
- 70 000 Kč stojí celková koordinace a vedení poradny
- 30 000 Kč jde na provoz a správu webu
Tím ale náklady poradny nekončí. Pokud se nám podaří získat peněz víc, použijeme je na následující aktivity:
- 64 000 Kč na koordinaci a uspořádání podpůrných skupin pro mladé lidi, co řeší svůj coming out a pro rodiče LGBT+ mladých
- 50 000 Kč na specializované školení pro mentory*ky (letos proběhlo například školení od IN IUSTITIA na předsudečné násilí)
- 70 000 Kč na uspořádání akce pro LGBT+ dospívající FILIP20
- 140 000 Kč na propagaci poradny a šíření povědomí o jejím fungování jak v online, tak offline prostoru
Přispět na poradnu lze kdykoliv v průběhu celého roku, ale právě prosinec je měsícem, kdy se přispět opravdu vyplatí – váš dar bude právě teď zdvojnásoben. Buďte o letošních svátcích oporou LGBT+ lidem v nejtěžších situacích jejich života a přispějte na další provoz poradny. Stanete se tak součástí komunity podporovatelů a podporovatelek, díky kterým může poradna být i nadále mladým lidem oporou.