B NIGHT: Oscarový životopis malířky a diskuse o bisexualitě v umění
Filmový večer 25. 4. bude ve znamení bisexuality. Podíváme se na kultovní a strhující oscarový snímek Frida o životě extravagantní malířky Fridy Kahlo a budeme debatovat o bisexualitě a bisexuálních umělcích.
Filmové večery jsou pravidelná akce pro veřejnost pořádaná v LGBT+ komunitním centru. Konají se vždy v pondělí jednou za dva týdny a nesou se pokaždé v duchu jednoho tématu – jedné skupiny ze zkratky LGBT+. Třetí filmový večer nese název B NIGHT a věnovat se bude bisexualitě.
Filmový večer B NIGHT
25. 4. 2022 od 18:00
LGBT+ komunitní centrum, Železná 492/18, Praha 1
Na filmový večer je třeba si předem rezervovat místo koupí vstupenky na GoOut za 50 Kč. Díky spolupráci s programovými partnery nemusíme do vstupného zahrnout licenční poplatky a může být takto nízké, čemuž jsem moc rádi. Obsahuje pouze produkční náklady a cenu občerstvení.
Přístupnost: 15+
Film: Frida (2002)
Frida je kultovní snímek, který strhujícím způsobem líčí život mexické malířky Fridy Kahlo. Natočen byl sice v roce 2002, ale je na tolik ikonický a nadčasový, že na něj není nikdy pozdě. V roce 2003 získal dva Oscary, za nejlepší hudby a masky, nominován byl ale hned na 6 ocenění. Výpravný a velkolepý film s temperamentní podmanivou hudbou.
Provokace, romantika a sexuální revoluce
Frida Kahlo nebyla jen malířka, ale především romantická, citlivá a temperamentní žena, která se nebála kontroverzí. Se svým manželem a učitelem Diegem Riverou vedla komplikovaný trvalý vztah, kromě něj měl ale také milostné aféry. Ta s Leonem Trotským znamenala skandál. Za zmínku ovšem stojí i její pletky se ženami. Do dějin se Frida Kahlo zapsala jako umělecká, politické a sexuální revolucionářka.
Debata: Bisexualita a její zpochybňování. Jsme tady, proč nás odmítají akceptovat?
Debata se bude věnovat bisexuálním umělcům a umělkyním a také bisexualitě jako takové. Mluvit budeme o tom, jak byli bi umělci a umělkyně vnímání v historii a zda a jak se situace liší v současnosti a jak bisexualita ovlivňuje jejich práci a dílo. O bisexualitě se budeme bavit také obecně – jaké jsou s ní spojené předsudky, co se o ní říká a není to pravda, a jak je to s ní ve skutečnosti.
Pozvání do debaty přijaly Magdalena Šipka a Darina Alster.
Magdalena Šipka
Magdalena Šipka je básnířka a teoložka, vystudovala sociální práci a zajímá se o vzdělávání. V současnosti působí v neziskových organizacích NaZemi a Tosara. Ráda by konečně dopsala disertační práci o Hildegardě z Bingen, ale většinou skončí stejně u nějaké podoby aktivismu. Proslavila ji polyamorie a o jejím milostném životě si můžete přečíst také ve sbírce básní Město Hráze (Malvern, 2019).
Darina Alster
Darina Alster je umělkyně, která o sobě dává vědět zřetelně formulovanou výpovědí o hranicích a limitech dnešního světa. Narušuje konvenčně vnímané hranice, otevírá nejrůznější tabu a kriticky se vyslovuje ke společnosti. Zajímá ji okamžitá sociální skutečnost, ale taky neměnné danosti lidské duše, archetypy a tajemství. Darina Alster je vizuální umělkyně, performerka, publicistka a pedagožka. Žije a pracuje v Praze. Od roku 2016 pečuje o pražskou sekci skupiny Mothers Artlovers. Od jara 2019 vede společně s Kateřinou Olivovou studio Nových Médií 2 na pražské Akademii Výtvarných Umění.