Filmový pohled do rodin s rodiči stejného pohlaví na AntropoFESTu

Datum Posted in Aktuality

AntropoFEST 2017 vás v sobotu 28. ledna zve na film Extended Family, který nabízí intimní pohled do života rodin s rodiči stejného pohlaví vzniklých v rámci šedé zóny švýcarského zákona. Film se vysílá  28. 1. od 15:20 v Kině Pilotů (Donská 19, Praha 10).

Maminka, máma a tatínek; maminka, máma a dárce spermatu. Film Extended family je intimním pohledem do života rodin s rodiči stejného pohlaví, které vznikly v rámci šedé zóny švýcarského zákona. Ten totiž adopci a asistovanou reprodukci párům stejného pohlaví neumožňuje. Lidé, které snímek zachycuje, proto oficiálně neexistují. Podle odhadů však v duhových rodinách vyrůstá v celé zemi mezi 6 000 a 30 000 dětmi.

Ramona Helena Sonderegger se narodila ve Švýcarsku v roce 1982. V roce 2004 získala pedagogický titul pro první stupeň, v roce 2012 podniká terénní výzkum v Kyrgyzstánu, na jehož závěru vzniká etnografický film. V roce 2013 získává titul bakalář v oboru sociální antropologie, politických věd a psychologie na Univerzitě v Curychu ve Švýcarsku. V roce 2013 se spolu s místní neziskovou organizací podílí na terénním výzkumu v Yaoundé v Kamerunu, který se týká tématu vdov. V roce 2015 získává titul magistr Vizuální antropologie a etnografického dokumentárního filmu v Granada Centre na  univerzitě v Manchesteru. Více na: www.antropofest.cz/cs/8/movie-detail?mid=152

Mít dvě mámy nebo dva táty začíná být i v České republice normální. Již tisícovka dětí vyrůsta u nás v rodinách lesbických či gay párů. Jejich právní postavení ale není srovnatelné s ostatními dětmi, tzv. tzv. duhové rodiny se potýkají s celou řadou problémů a nevyřešených otázek. Rodiče proto oceňují možnost kontaktu s ostatními homoparentálními rodinami a příležitost ke sdílení zkušeností. Podpora duhových rodin byla jedním z hlavních cílů projektu Gay rights are human rights / Práva LGBT osob jsou lidskými právy, který realizuje spolek Prague Pride.

Máme za sebou čtyři cykly setkávání rodičovských skupin, zúčastnilo se jich celkem 75 osob. Třetina účastníků byli gayové, jejichž cesta k rodičovství je mnohem komplikovanější než u leseb a obvykle vede přes finančně i právně náročné využití tzv. surogačních matek. Kromě cyklů rodičovských skupin pořádáme i víkendové setkání LGBT rodin, skupiny rodičů spolu tráví i několik víkendů ročně. Více informací o Setkávání duhových rodin a naší rodičovské přípravce najdete i v našem článku z konce června loňského roku.