Nová kampaň vybízí k diskuzi: Manželství pro všechny – je to fér?

Datum Posted in Aktuality

Nová kampaň podporující manželství pro všechny startuje 19. dubna 2017.  Základní myšlenka zní, že láska je jen jedna – a ti, kteří se milují, by se měli mít možnost vzít. Na to, zda je fér, aby se gayové a lesby směli brát stejně jako všichni ostatní, se ptá platforma www.jsmefer.cz.

Do diskuze se může zapojit kdokoliv; kampaň chce nabídnout prostor zejména lidem, kteří se obvykle debat pod internetovými články či na sociálních sítích straní. Kampaň Jsme fér zaštiťuje Koalice za manželství, kterou tvoří organizace Amnesty International, Logos Česká republika, Mezipatra, Prague Pride a PROUD.

Pojďme diskutovat

„Myslíme si, že je fér, aby všichni bez rozdílu mohli vstupovat do manželství, a ptáme se veřejnosti, zda s námi souhlasí. Nechceme se bavit o toleranci nebo právech, ale o hodnotách, které uznává naše společnost. Férovost by měla být prioritou a Jsme fér nám dává prostor o ní mluvit konkrétněji,“ vysvětluje název kampaně Aleš Rumpel z Koalice za manželství.

V České republice mají lidé, kteří jsou zamilovaní a chtějí svůj vztah formalizovat, možnost se vzít. Ovšem pokud jsou gay nebo lesba, mohou se pouze registrovat. Mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím figuruje mnoho rozdílů. Od těch symbolických (například registrace nezačíná svatbou), až po ty praktické (rozdílné závazky a právní jistoty).

„Ve světě přibývá zemí, které umožňují uzavřít manželství lidem bez rozdílu. V takových zemích žije již miliarda lidí a nikde kvůli tomu nezačaly padat trakaře z nebe. Chceme se proto ptát i Čechů a Češek, co si o tom myslí,“ říká Adéla Horáková za Koalici.

Diskusní setkání v krajích

Vedle internetové platformy www.jsmefer.cz se veřejnost může zapojit do diskuze i osobně. Koalice za manželství připravila na konec jara sérii setkání v 11 městech České republiky. Na programu jsou projekce filmů a debaty s místními politiky a odborníky, ale také prvomájový polibkový happening. „Manželství je o lásce. Všichni si přejeme prožít život s člověkem, kterého milujeme. Proto jsme se rozhodli na svátek lásky a zamilovaných uspořádat happening. V Ostravě a Českých Budějovicích se s námi lidé mohou setkat osobně a podpořit naši kampaň tak, že se se svou polovičkou políbí pod třešní,“ zve Czeslaw Walek z Koalice za manželství.

Kampaň začala 19. dubna 2017 večer diskuzemi v Liberci a Olomouci.

Akce kampaně Jsme fér

Polibkový happening
1. května 2017

České Budějovice
12:00 –  18:00
Venkovní prostor a Šenk u Hájků
Otavská 27
Sídliště Vltava, u zastávky trolejbusu

Ostrava
13:00 –  19:00
Kino Cineport
Moravská Ostrava 3369
Tram. zast. Důl Hlubina

Debata o manželství spojená s projekcí dokumentárního filmu Freedom to Marry:
Duben
st    19    20:00    Liberec    Kino Varšava
st    26    16:00    Olomouc    Academia Film Olomouc
čt    27    18:00    Ústí nad Labem    Fokus Kafe
so    29    18:00    Nový Jičín    Čajovna Archa
Květen
čt    4    20:00    Havl.Brod    Klub Oko
út    16    19:00    Pardubice    Klub 29
so    27    17:00    Žatec    Uliční workshop
út    30    17:00    Teplice    Regionální muzeum
st    31    18:00    Ústí nad Labem    Vědecká knihovna
Červen
pá    16    19:30    Orlová-Lutyně    Klub Futra

Debata o manželství a registrovaném partnerství
19. dubna 2017 v 18:30, Olomouc, Druhý domov