Jayne Ozanne prosadila zákaz „conversion therapy“ v Británii a přijíždí na Prague Pride

Datum Posted in Aktuality

Když Jayne Ozanne udělala v roce 2015 veřejný coming out, byla už v anglikánské církvi dobře známá jako přední osobnost evangelikálního křídla anglikánské církve (v letech 1999 až 2004 působila v poradním sboru arcibiskupa z Canterbury)  a evangelikálního hnutí v Británii vůbec. Právě v evangelikálním prostředí se přitom daří tzv. conversion therapies, tedy snahám o změnu sexuální orientace LGBT+ lidí na pseudovědeckých základech. Není proto divu, že Jayne Ozanne stála u zrodu snah o vymýcení této škodlivé praxe v anglikánské církvi i britské společnosti jako takové. Na zasedání synodu („parlamentu“ církve) začátkem července iniciovala hlasování o zákazu praxe conversion therapy v anglikánské církvi spojeném s prohlášením směřovaným britské vládě. Návrh byl schválen a anglikánská církev tak mimo jiné požaduje po vládě, aby byly conversion therapies v Británii zakázány i podle světského práva.

Jayne Ozanne prohlásila, že conversion therapy považuje za formu zneužívání, před kterou je třeba lidi chránit. O škodlivosti těchto snah přitom mluví z vlastní zkušenosti. Kvůli pokusům o „opravu“ své sexuální orientace se dvakrát nervově zhroutila a skončila na psychiatrii.

Je skvělá zpráva, že právě Jayne Ozanne bude hostkou letošní Prague Pride. Její příběh si můžete poslechnout v rámci večera inspiračních hovorů Pride Voices ve čtvrtek 10. srpna od 19:00 v Kině 35 ve Francouzském institutu. V pátek 11. srpna od 19:00 v Divadle U Valšů (Karolíny Světlé 18, Praha 1) bude mít přednášku „Církev pro každého?“ o přístupu církve k LGBT+ lidem“. Akci pořádá hnutí Logos Česká republika.