Ty kluky tam nemůžeme nechat! Přispějte na sbírku POMOC GAYŮM Z ČEČNY

Datum Posted in Aktuality

Letos na jaře se do médií dostaly zprávy o systematické policejní šikaně gayů v Čečensku. Ti, jimž se z Čečny podařilo uniknout, hovoří o krutém bití s trvalými následky, věznicích pro gaye, dokonce vraždách. Situace v zemi autoritářského vůdce Ramzana Kadyrova se nelepší, tahle prodloužená ruka Putina dokonce tvrdí, že v Čečensku žádní teplí lidé nejsou (!?!). Je potřeba pomoct klukům z Čečny ven.

Proto Prague Pride otevírá veřejnou sbírku POMOC GAŮM Z ČEČNY. Peníze jsou shromažďovány na sbírkovém účtu 230 124 93 94/2010. Sbírka pokračuje i po skončení festivalu Prague Pride. 

Výtěžek sbírky odevzdáme ruské organizaci Moskevské komunitní centrum, která čečenským gayům uprchlým do Moskvy pomáhá. Zajišťuje jim ubytování, lékařskou péči a snaží se dostat je za hranice Ruska. Peníze ze sbírky použije na léky, protože klienti často přicházejí s poškozeným zdravím a psychickými traumaty.

Veřejná sbírka Pomoc gayům z Čečny
Pošlete libovolný příspěvek na sbírkový účet 230 124 93 94/2010. 

Děkujeme.

„Lidé přijíždějící do Moskvy potřebují také pořádné lékařské vyšetření. Zachytili jsme případy HIV, syfilis, neléčené tuberkulózy. Gayové v Čečně nechodí k lékaři, protože ti by jejich diagnózu okamžitě nahlásili policii. Řada z těch, kteří se dostanou do Moskvy, se o své HIV pozitivitě dozví až tady,“ říká Olga Baranova, ředitelka Moskevského komunitního centra, která nedávno navštívila Prahu.

Gayové na útěku jsou celostátně hledaní, čečenské úřady po nich vyhlašují pátrání. Proto se nemohou v Moskvě volně pohybovat a nemohou využít služeb veřejného zdravotnictví. „Léčíme je na soukromých klinikách, kde nemusíme předkládat jejich pasy,“ dodává Olga. Na její organizaci se v poslední době obrátilo se žádostí o pomoc zhruba 300 lidí. Šedesáti z nich nějakým způsobem pomohli a dvacet se jim podařilo dostat do zahraničí.

Šikana gayů v Čečensku podle Olgy nezačala až letos na jaře. Probíhá už dlouho, i když předtím neměla podobu masových zátahů nařízených shora. Na jaře se prostě jen informace dostaly do médií. „Slyšeli jsme, že přišel rozkaz, že na Ramadán má být Čečna očištěná od gayů,“ prozrazuje Olga a dodává: Je nutné mít na paměti, že Čečensko je součást Ruska. V celém Rusku je situace teplých lidí velmi špatná. Pronásledování a bití, zejména v menších městech, není žádnou výjimkou.“

One thought on “Ty kluky tam nemůžeme nechat! Přispějte na sbírku POMOC GAYŮM Z ČEČNY

Comments are closed.