Co jste možná v létě nestihli přečíst/vidět a byla by to škoda

Datum Posted in Aktuality

Přestože se články k LGBT tematikou objevují v médiích stále častěji, opravdu pořádný mediální zájem se omezuje na týden Prague Pride. To se pozvání na rozhovory jenom hrnou, až nám pro ně skoro nezbývá pořádný čas na organizování festivalu 😉

Možná vám něco ze zajímavých mediálních zářezů uniklo. A to by byla škoda. Proto zde nabízíme výběr několika článků a videí o LGBT tématech. Sice vznikly kolem festivalu, ale aktuální jsou pořád. Užijte si je!

DJ_Bcomplex_MFDnes

MFDnes: Rodiče mě nepřestali mít rádi

Jeden z největších slovenských talentů na poli elektronické hudby, skladatel a DJ B-Complex hrál v Pride Village v rámci party Let It Roll. Za tímto uměleckým jménem stojí Maťo Lenický / Matia Lenická – bigenderová osoba, která se s redaktorkou MF Dnes bavila o tom, jak žije se svými genderovými identitami.

Pejsci_pruvod_Akim

LUI: Pejsek z průvodu - rozhovor s Akimem

Fotoreportéři si v průvodu Prague Pride vždy vyberou nějaký „bizárek“ a z něj udělají mediální obraz daného ročníku. Letos to schytala partička s maskami pejsků, která pózovala na Václaváku. LUI.cz následně udělal rozhovor s Akimem, pejskem z virální fotky. Věděli jste, že pejsci mají i svou olympiádu s řadou disciplín? A že člověk-pes přestává mluvit a raději jen vrčí a nechává se drbat? To je přece velmi sympatické.

Knihy_Martinus_video

Youtube: Jaké knížky o LGBT  číst?

Jakub Pavlovský a jeho kámošky Jana a Bára doporučují pár super knížek s tematikou LGBT. Některé vyšly v češtině, jiné na české vydání ještě čekají, ale v angličtině je jistě taky přelouskáte 🙂 Ve videu najdete knížky pro děti, young adults, milovníky autobiografií i fikce.

Marecek_Lambda_MFDnes

MFDnes: S partnerem jsme se museli skrývat

V jihočeské MF Dnes vyšel rozhovor s Jiřím Marečkem - LGBT aktivistou a zakladatelem spolku Jihočeská Lambda, který se nyní podílí na kampani Jsme fér.. V rozhovoru vzpomíná, jak se teplým lidem žilo za komunismu, jak s partnerem skrývali svůj vztah (jsou spolu už krásných 30 let). Je docela užitečné si to přečíst.

DVTV_Cunek_Saparova

DVTV: Prague Pride versus Jiří Čunek

Pozvánka DVTV do duelu s Jiřím Čunkem na festivalový čtvrtek nás trochu překvapila. Přeci jen jsme nečekali, že i toto médium se bude chtít svézt po skandálních projevech vsetínského politika. V duelu Pride reprezentovala ředitelka festivalu Kateřina Saparová a myslíme, že dost úspěšně. Pokud se chcete dozvědět, že dítě si má z rodiny odnést to, že žena je žena a muž je muž (jo, fakt!), pusťte si toto video.

Olga Baranova_video

Youtube: Olga Baranová o situaci v Čečně

Prague Pride otevřel veřejnou sbírku na pomoc gayům v Čečně, jimž hrozí smrt ze strany policie nebo rodinných příslušníků, kteří se tak snaží zbavit rodinu hanby. V červnu Prahu navštívila Olga Baranová, ředitelka organizace, která pomáhá uprchlým Čečencům v Moskvě. Poslechněte si, co o LBGT v Čečně i zbytku Ruska říká.

Feryna_Budoucnost je radical queer

Tvar: Budoucnost je radical queer

Tento článek nedal spát redaktorům řady pravicových médií a jeho autorku Marii Ferynu se snažili pranýřovat celé léto. Asi největší, opakované hysteráky měl šéfredaktor Reflexu HAHA. Jedná se však o jeden z mála ideologických textů o LGBT hnutí v ČR. Proto byste o něm měli vědět. Možná se o něm bude ještě mluvit.

Hasmanova_Marhankova_DVTV

DVTV: Gayové a lesby mezi důchodci

Pusťte si zajímavý rozhovor se socioložkou Jaroslavou Hasmanovou Marhánkovou, která vypráví o současných strategiích českých LGBT seniorů a seniorských dvojic. Při vstupu do domova důchodců se víc než odmítnutí ze strany personálu bojí negativní reakce ostatních seniorů. Jak těžké je dnes být gayem či lesbou v letech? Je to téma, o kterém se v ČR teprve pomalu začíná mluvit.

Gay bar_komunismus_ceska televize

ČT: Příběhy 20. století - Život s cejchem

Tohle začala Česká televize vysílat až na podzim, ale prostě vám to tady musíme doporučit. Dokumentární seriál Příběhy 20. století se zabývá nepohodlnými momenty života za komunismu, na něž bychom dnes raději zapomněli. Vedle kolaborantství s StB byl celý jeden díl věnován šikaně gayů a leseb. Chápete někdo, proč ČT tento jedinečný seriál skrývá na Dvojce a proč neběží na ČT1 před První republikou?