Odeslali jsme 44 738 Kč na pomoc čečenským gayům. Děkujeme za příspěvky

Datum Posted in Aktuality

Celkovou částkou 44 738 Kč jste přispěli na pomoc šikanovaným čečenským gayům ve veřejné sbírce, kterou od začátku srpnového festivalu do konce září organizoval spolek Prague Pride. Výtěžek sbírky jsme odeslali organizaci Moskevské komunitní centrum, které pomáhá gayům uprchlým z Čečenska po jejich příchodu do Moskvy, odkud se většinou snaží dostat pryč ze země. Spolupráci jsme v červnu domluvili s ředitelkou Centra Olgou Baranovou během její návštěvy Prahy. Výsledek sbírky jsme jí pak osobně oznámili v říjnu při setkání během výroční konference ILGA (International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association) ve Varšavě.

Moskevské komunitní centrum zajišťuje svým klientům ubytování i lékařskou péči a snaží se dostat je za hranice Ruska. Peníze ze sbírky použije na léky, protože klienti často přicházejí s poškozeným zdravím a psychickými traumaty. „Lidé přijíždějící do Moskvy potřebují také pořádné lékařské vyšetření. Zachytili jsme případy HIV, syfilis, neléčené tuberkulózy. Gayové v Čečně nechodí k lékaři, protože ti by jejich diagnózu okamžitě nahlásili policii. Řada z těch, kteří se dostanou do Moskvy, se o své HIV pozitivitě dozví až tady,“ řekla nám Olga Baranova. Zároveň dodala: "Jsme rádi, že i díky finanční podpoře LGBT lidí z České republiky bude možné pomoci dalším klientům."

Gayové na útěku jsou celostátně hledaní, čečenské úřady po nich vyhlašují pátrání. Proto se nemohou v Moskvě volně pohybovat a nemohou využít služeb veřejného zdravotnictví. „Léčíme je na soukromých klinikách, kde nemusíme předkládat jejich pasy,“ dodává Olga. V červnu Olga uvedla, že se na její organizaci obrátilo se žádostí o pomoc zhruba 300 lidí. Šedesáti z nich nějakým způsobem pomohli a dvacet se jim podařilo dostat do zahraničí.

ILGA Varsava_Olga Baranova

Šikana gayů v Čečensku podle Olgy nezačala až letos na jaře, i když teprve tehdy se zprávy o ní dostaly do světových médií. Policejní nátlak probíhá už dlouho, i když předtím neměl podobu masových zátahů nařízených shora. Ti, jimž se z Čečny podařilo v posledních měsících uniknout, hovoří o krutém bití s trvalými následky, věznicích pro gaye, dokonce vraždách. Olga ale dodává: „Je nutné mít na paměti, že Čečensko je součást Ruska. V celém Rusku je situace teplých lidí velmi špatná. Pronásledování a bití, zejména v menších městech, není žádnou výjimkou.“

Děkujeme
Děkujeme všem, kteří do sbírky přispěli. Díky vám dostávají další pronásledovaní gayové z Čečny šanci na únik před policejní šikanou, zničením zdraví a možná i smrtí.

Zároveň děkujeme podnikům, které laskavě souhlasily s umístěním sbírkové kasičky: Cafe cafe, Q cafe, The Venue, Budoir.

Olga Baranova k situaci gayů v Čečensku

Zlepšila se situace po zveřejnění informací ve světových médiích?

One thought on “Odeslali jsme 44 738 Kč na pomoc čečenským gayům. Děkujeme za příspěvky

Comments are closed.