Informace

Tourist Information_Infocentrum

Mobilni aplikace

Časté dotazy

Proč vlastně pořádat Prague Pride?

Chceme otevírat témata související s postavením LGBT komunity a přispět k vytvoření skutečně tolerantní společnosti, kde se nikdo nebude bát přijmout svou sexuální orientaci.

Vždyť jsou ale Češi velice tolerantní národ…

Jsou, ale česká tolerance je spíše tolerancí ignorující. Dokud vás nebudeme mít na očích, je nám jedno, co děláte. Skutečná tolerance se ale ukáže až během osobního kontaktu. Prague Pride tu není jenom pro LGBT komunitu, je tu, aby seznámil širokou veřejnost s gay a lesbickou problematikou a upozornil, že LGBT menšina tu je a zaslouží si právo na život stejně jako každý jiný. Průvod a celý festival jsou otevřeny všem.

Není sobotní průvod hrdosti jen zbytečnou exhibicí?

Myslíme si, že není. Je nejviditelnější, i když ne jedinou, částí celotýdenního festivalu o 120 programových akcí. Důvod je prostý. Chceme, aby se LGBT komunita dostala do veřejného prostoru, protože je součástí celé společnosti. Chceme teplým festivalům ve světě ukázat, že i ten český dokáže být výrazný a že usiluje o rovná práva.

Ale proč tolik provokativních kostýmů?

Ty k prides patří po celé planetě. Průvod je oslavou pestrosti a rozmanitosti, fantazii se meze nekladou. V průvodu se ale samozřejmě objeví zejména lidé v „civilu“, kteří se nechtějí převlékat do kostýmů, ale chápou, že svou účastí dají jasně najevo, že jsou tolerantní a LGBT komunitu respektují. Připadá nám zvláštní, že s Prague Pride má tolik lidí problémy, zatímco silnice poseté billboardy s nahými ženami propagujícími všechno od aut po malířskou štětku, stovky masopustů po celé republice, kde se heterosexuální muži zhusta převlékají za ženy, nebo lidé v centru Prahy, kteří se svléknou do spodního prádla kvůli oblečení zadarmo, nikoho nešokují.

Myslíme se, že jednou za rok nejteplejší den v roce Praze a České republice určitě prospěje. Takže pojďte ven a přidejte i svou barvu!

Z čeho je Prague Pride financován?

Prague Pride je financován z grantů a darů firem i jednotlivců. Veškeré zdroje pravidelně zveřejňujeme ve výroční zprávě.

Kolik si člověk prací na Prague Pride vydělá?

Nic, ovšem skvělý pocit, že bojujete za lidská práva, je k nezaplacení. Festival stojí na dobrovolnické práci desítek lidí, kteří vše dělají ve svém volném čase, a často jde o desítky hodin měsíčně. Na dobu konání festivalu si jádro členů týmu ve svých zaměstnáních bere dovolenou.

Co říkáte na kritiku ze strany různých církevních představitelů?

Kritiku nejen představitelů katolické církve slýcháme poměrně často. Za problém nepovažujeme kritiku založenou na pohledu víry na homosexualitu, to je věc, se kterou nic neuděláme. Problém podle nás nastává v okamžiku, kdy se argumenty založené na nějaké náboženské doktríně snaží ovlivnit politiku a veřejný prostor a určovat, kdo se smí a nesmí kde sejít, nebo si udělat průvod, nebo dokonce vytvořit partnerský vztah.

Česká republika je sekulární stát a podle ústavy nepřísluší jakémukoliv náboženství právo na podobné snahy (Hlava první, článek 2, odst. 1 Listiny základních práv a svobod), která je nedílnou součástí ústavního pořádku ČR: „Stát je založen na demokratických hodnotách a nesmí se vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání“.

Nesouhlasíme s tím, že by nějaká církev měla patent na morálku a „správný způsob“ života. Byli bychom rádi, kdyby některé církve pochopily, že je zbytečné útočit na skupinu obyvatel, protože se jim prostě nezamlouvá. Jakoukoli, nejen náboženskou, argumentaci, která vede k urážkám LGBT komunity, samozřejmě odsuzujeme.

Proč bych měl/a přijít na Prague Pride?

Abyste podpořili lidi ve svém okolí, kteří jsou gayové nebo lesby. Abyste si užili hudební festival na Letné, zatancovali si, dali si něco k pití, našli nové přátele, zkrátka se bavili. Abyste se o LGBT komunitě dozvěděli něco víc. Připravena je i festivalová vesnička na Střeleckém ostrově. Program budeme na našem webu postupně zveřejňovat. Zatím se můžete podívat na facebookovou událost a třeba dát, že se zúčastníte. Jste vítáni!

Jak vás můžu podpořit?

Cest je několik, záleží, jaká vám vyhovuje nejvíce. Můžete nám pomoci finančně, protože celotýdenní festival něco stojí. Potřebné informace najdete zde. Nebo se můžete přidat k nám a pomoct zorganizovat festival. Koho zrovna do našeho týmu hledáme, najdete zde. Můžete nám pomoci také při samotném průvodu.