ČLÁNKY

3 snímky, které si na letošních Mezipatrech nesmíte nechat ujít

Letošní ročník festivalu queer filmů Mezipatra je už skoro tady. Už příští týden odstartuje 20. ročník v Praze, o týden později pak v Brně.
Přinášíme vám naše 3 tipy na snímky, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

 Adam

Film Adam vypráví chytře vtipný příběh o dospívajícím mladíkovi z malého amerického města, kterému se příliš nedaří bodovat u holek. Na prázdniny odjede do New Yorku s nadějí, že se tam na něj, co se dívek týče, usměje štěstí. Čekají ho však poněkud jiné zážitky, a to z prostředí queer barů, duhových průvodů a podobně. Když se zakouká do Gillian, která ho považuje za trans kluka, ocitá se Adam před nelehkým rozhodnutím. Uvede její domněnku na pravou míru?

Tímto snímkem bude celý festival zahájen. I přesto, že zahajovací projekce je beznadějně vyprodaná, máte možnost film vidět na dalších třech projekcích – dvou pražských a jedné brněnské. Film jsme pro letošní Mezipatra adoptovali my, tedy spolek Prague Pride.

 Freedom to Marry

Freedom to Marry je napínavý dokument, který zachycuje poslední dny, kdy se v USA rozhodovalo o uzákonění manželství osob stejného pohlaví. Film uvádí Adéla Horáková z iniciativy Jsme fér. Adéla sama říká, že právě tento snímek ji pomohl s rozhodováním, co chce v životě dělat. „Freedom to Marry pro mě znamená hodně. První film o manželství pro všechny, který jsem kdy viděla já a později i moje rodina. Film, který mi pomohl se rozhodnout opřít se do toho pořádně – odejít z komerční advokacie a pracovat v iniciativě Jsme fér. Některé země měly manželství pro všechny už před USA. Ale až potom, co se přijalo v USA, získala ta myšlenka obrovskou energii. Freedom to Marry je pohled z první ruky na to, jak pár lidí mění svět.“

6 640106

 Vojákova dívka

Travesti umělkyně Chi Chi Tornado uvádí film Vojákova dívka o trans zpěvačce, která vystupuje v baru v Nashvillu. Ten je populárním místem zábavy pro vojíny z nedaleké základny. Od první chvíle, kdy ji nováček z kasáren Barry Winchell spatří na pódiu, nedokáže na ni přestat myslet. Mezi oběma se postupně rozvine vztah, ve kterém musí oba bojovat s vlastními předsudky a obavami, stejně tak s nepřízní okolí… „Pro mne tento film je hodně důležitý, protože ukazuje surovou realitu života bez příkras, fabulací či komického pohledu na transgender lidi. Film vznikl podle skutečné události, takže je příběh filmu dechberoucí a nese vzkaz všem lidem – buďme tolerantní,“ říká Chi Chi Tornádo.

Letošní 20. ročník queer filmů Mezipatra probíhá v období 7.–14. listopadu v Praze v kinech Světozor, Lucerna, Kino Pilotů a Kino 35 a 15.–22. listopadu v brněnském kině Scala. Více informací naleznete zde.

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s.
Rybná 716/24
110 00 Praha 1
IČO 22842730
Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311
© Copyright 2019 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.