ČLÁNKY

Queer filmový festival Mezipatra 2018 je tu. Na jaké filmy vyrazíme?

Přišel podzim, opadalo listí a je tma. Ale nezoufejte, vaše podzimní depky jako každý rok rozptýlí queer filmový festival Mezipatra. V Praze začne ve čtvrtek 8. listopadu, pak se filmová přehlídka stěhuje od 16. listopadu do Brna. Letošní téma zní Mimo realitu a padesátka uváděných filmů vám zaručeně pomůže vystoupit z každodenní rutiny a oddat se představám, snům, vizím. Schopnost imaginace je osvobozující, jak je vidět v letošním vyňuňaném spotu Mezipater.

Prague Pride adoptuje Dítě jako každé jiné

Spolek Prague Pride opět adoptuje jeden z uváděných filmů. Vybrali jsme si film Dítě jako každé jiné o čtyřletém Jakeovi, který si rád obléká šatičky a nechápe, proč by s tím někdo mohl mít problém. Jeho rodiče ho chtějí uchránit od pocitu, že je s ním něco špatně. Jenže je na čase vybrat pro něj školku a při tom asi budou muset vzít v úvahu Jakeovo překračování hranic jemu přiřazeného genderu. Film nás zaujal tím, že detailně rozpracovává téma citlivého rodičovství otevřeného potřebám dítěte. No a taky trochu hrálo roli to, že heterosexuálního otce Jakea hraje Sheldon Copper… teda Jim Parsons ;)

Film Dítě jako každé jiné uvidíte ve středu 14. listopadu od 18:15 ve velkém sále pražského Kina Světozor, nebo v neděli 18. listopadu od 18:00 v brněnském kině Scala. My tam budem!

Fokus Mezipater 2018: Rodina

Zaměření na téma rodiny nás v Prague Pride moc potěšilo, protože sami rodinu v poslední době řešíme v mnoha směrech. Mimo jiné právě běží podzimní turnus rodičovské přípravky. Vedle adoptovaného filmu je v této sekci zařazen také film Na jedné lodi o lesbickém páru, který pocítí touhu posunout svůj vztah dál a začne zvažovat možnost pořídit si dítě – se všemi jejími pro a proti včetně výběru vhodného dárce spermatu.

Dalším filmem v sekci Rodina je Peklíčko, který se odehrává v útulném baru, kde každý může být tím, kým skutečně chce. Snímek pracuje s queer komunitou jako rodinou a vypráví hravou, avšak krutou pohádku o cestě za štěstím.

Dokumentární Mezipatra

Naše aktivistické duše potěšila Dokumentární sekce, která představí několik dokumentů s velmi atraktivními tématy. Rozhodně zajímavý bude Genderblend o pěti mladých lidech, kteří svou identitu nacházejí někde na škále mezi binárními kategoriemi žena a muž. Tento film by měli povinně vidět všichni ti autoři antigenderových blábolů přesvědčených o tom, že „tam dole prostě mám ptáčka, nebo kačenku, nic mezitím“.

Protože jsme se v Prague Pride začali víc soustředit na lesbické publikum, rozhodně si nenecháme ujít dokumentární film Lesby, kamera, akce!, který nás provede historií lesbické kinematografie. Výpovědi pionýrek americké feministické a lesbické kinematografie jsou prokládány nepřeberným množstvím filmových ukázek. Prostě ideální příprava na zimní party Bobr, kterou chystáme na únor.

Padesátka filmů

Zmínili jsme zatím jen pár filmů, celkem jich je v programu letošních Mezipater padesátka. Filmové perly najdete v soutěžních kategoriích celovečerních i krátkých filmů, ale i v sekci Retrospektiva. No a nesmíme zapomenout zmínit doprovodný program bohatý tak, že na sezení v kině nebudete mít ani čas!

Máme radost, že dokumentární film Raising Zoey o trans teenagerce hispánského původu žijící v USA, který jsme vloni podpořili s poradnou Sbarvouven.cz, se bude letos opět promítat školnímu publiku. Zoey Luna je zajímavá holka, můžete sledovat její instagramový profil.

Užijte si Mezipatra, nashle v kině!

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s.
Rybná 716/24
110 00 Praha 1
IČO 22842730
Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311
© Copyright 2018 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.