fbpx

ČLÁNKY

Jak přežít Vánoce s rodinou, když nejsi out? Máme pro tebe 6 tipů

Pro mnoho z nás jsou vánoční svátky do značné míry stresující, zvlášť pokud nejsme out před všemi členy rodiny. Proto jsme připravili návod, jak svátky přežít, zachovat si přitom psychické zdraví a pohodu, a zároveň si je co nejvíc užít!

 

1. Pečuj o tělo i duši

Na setkání s rodinou je někdy třeba se pořádně psychicky připravit. Pokud je to i tvůj případ, zkus si před Vánoci najít čas na sebe a pověnovuj se své oblíbené činnosti, která tě uklidňuje – pro někoho to je jóga, pro jiného počítačové hry... Ať tak či tak, zrelaxuj se a najdi v sobě vnitřní klid. Všetečné otázky tetiček a strýčků tě potom jen tak nerozhází.

 

2. Nastav si hranice

Trávit svátky s rodinou může být opravdu vyčerpávající, zvlášť pokud svou pravou identitu či orientaci skrýváš. Možná se od svých blízkých dočkáš trapných vtípků a rýpavých poznámek na svůj vzhled, projev nebo na další věci, do kterých jim nic není.

Nastav si své hranice a neboj se dát najevo, když ti konverzace přestává být příjemná. Nepouštěj se však do zbytečných konfliktů – svůj názor můžeš vyjádřit i tak, že například opustíš místnost.

Pokud se na to cítíš, promluv si s rodinou o své identitě otevřeně. Spadne ti ze srdce obrovský kámen. Udělej to však ve vhodný čas a citlivě – počítej s tím, že to pro tvou rodinu může být šok.

 

3. Jsme tu pro tebe

Je dobré mít někoho, komu se můžeš svěřit. Může to být kámoš*ka na telefonu nebo sourozenci, sestřenice, bratranci…  Ne všichni však mají takové zázemí. Proto je tu poradna Sbarvouven.cz – online poradna pro mladé LGBT+ lidi, kteří řeší coming out nebo jinou komplikovanou situaci. Napsat na ni můžeš anonymně a zdarma, a vyškolení mentoři a mentorky udělají vše, co je v jejich silách, aby ti s tvou situaci pomohli.

Poradnou prošly už tisíce lidí, a každý týden se na ni obrací desítky nových klientů a klientek. Pokud nemáš komu se vypovídat, ozvi se nám.

 

129840929 4093190540693017 5442482296929387105 o

 

  

4. Strav nějaký čas s “vybranou” rodinou

“Vybraná rodina”, to jsou lidi kolem tebe, které si sám*sama vybíráš – třeba protože jim můžeš důvěřovat, inspirují tě v životě, pomáhají ti… Pokud jsou svátky u vašich nuda, najdi si čas i na svou “vybranou rodinu”. Nemusíte spolu trávit zrovna Štědrý večer – bohatě stačí, když si na sebe najdete čas mezi svátky.

Pokud jste ještě neobjevili kouzlo společných večerů přes webkameru, tak je nejvyšší čas. Skupinové video cally můžou být pěkně zábavné – zvlášt když pro své kámoše připravíš hry nebo třeba zábavný kvíz (na to je skvělá aplikace kahoot.it)! My v Prague Pride jsme přes webku uspořádali dokonce celý vánoční večírek!

 

5. Poslouchej hudbu

Dobrá hudba může zlepšit náladu a vyvolat v nás celou škálu emocí. Pokud tě už omrzela Rybova mše, pusť si něco, co má trošku víc šťávy!

Třeba tenhle playlist na Spotify je opravdovým průřezem Christmas Queer songů a každý si v něm najde to svoje. (Mimochodem – i tvorba vlastních playlistů je skvělým způsobem, jak se odreagovat!)

Světovou vánoční klasiku All I Want for Christmas od Mariah Carey si letos můžeš poslechnout v nově nazpívané verzi – zpěvačka vydala zbrusu nové album, které dožene k vánoční náladě úplně každého.

A tento seznam by nebyl kompletní bez Prague Pride playlistu A Very Gay Christmas – protože předělávky koled od Britney Spears a Lady Gaga prostě mají něco do sebe!

 

80755801 3129630853715662 1195066219091197952 o 2

 

 

6. Koukej na queer filmy a seriály

Někdo má rád pohádky, někdo české komedie... A co si tradici svátečního čučení do televize trochu ozvláštnit? My doporučujeme udělat si čas na (minimálně) jeden queer film!

 

Filmy z Mezipater

Filmy z letošního festivalu queer filmů Mezipatra jsou zcela výjimečně ke shlédnutí i o svátcích – online si je můžeš pustit od teď až do 5. ledna! Jde o pečlivě vybrané queer snímky uplynulého roku, a v obsáhlém online katalogu si i ty určitě vybereš ten svůj.

 

Tip na seriál: Dash & Lily

Teens vánoční romantika z prostředí New Yorku a zbrusu nový seriál. Hlavní postavy Dash a Lily si dopisují skrze červený deníček, který jeden druhému nechávají na oblíbených newyorských lokacích spolu s úkolem, který musí ten druhý splnit. Objevuje se tu mnoho queer postav – třeba Lylin bratr, který prožívá vlastní gay románek, nebo nespočet drag queens. Seriál s titulkami můžeš teď sledovat na Netflixu.

CO DĚLÁME

PROJEKTY

VZDĚLÁVÁNÍ

CO DĚLÁME

POMOC

VYJEDNÁVÁNÍ

KDO JSME

SLEDUJTE NÁS

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Česká republika

IČO 22842730 

Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

© Copyright 2022 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.