fbpx

ČLÁNKY

Výzva premiérovi Andreji Babišovi k podpoře svobody informací v Maďarsku

Vážený pane premiére,

v návaznosti na naši výzvu, kterou jsme Vám adresovali 16. června 2021, apelující na veřejné odsouzení zákona přijatého nedávno v Maďarsku a namířeného proti LGBT+ lidem, si Vás dovolujeme požádat o informaci, kdy bude hotova vládní analýza tohoto zákona.

 

Jak je uvedeno i v prohlášení 18 zemí EU, nově přijatý maďarský zákon zakazuje “zobrazování a propagaci rodové identity odlišné od pohlaví při narození, změny pohlaví a homosexuality” ve vztahu k obsahu dostupnému osobám mladším 18 let. Jak je zřejmé z této citace, není pravda, že by toto ustanovení jakkoli chránilo děti či jejich rodiče. Přesně naopak. Omezuje jejich svobodu slova, právo na informace, zavádí státní cenzuru a v neposlední řadě odebírá mladým LGBT+ lidem tak potřebnou (často životně potřebnou) pomocnou ruku.

Na tiskové konferenci z 25. června jste se vyjádřil v tom smyslu, že obsah této pasáže zákona není jasný a že ho ve spolupráci s Úřadem vlády budete dále analyzovat a podle toho zvážíte další kroky. Prosíme tedy o informaci, jaké jsou závěry této analýzy, případně kdy bude dokončena, a jaké kroky z ní Vaše vláda vyvodí. Nabízí se jak veřejné vyjádření vlády České republiky, tak jednání všech zástupců České republiky v jakýchkoli orgánech EU za účelem podpory sankcí vůči Maďarsku.

Jasně odmítavý postoj zákonu, který zcela zjevně diskriminuje LGBT+ lidi a zavádí cenzuru by byl důležitým signálem nejen navenek, ale i uvnitř České republiky, že Vaše slova z tiskové konference o respektu k rovnoprávnosti LGBT+ lidí jsou překládána do praxe. Toto není jen čistě vnitrostátní věc Maďarska. Sdílíme s ním totiž unii, jejíž stabilita závisí na sdílení respektu k individuální svobodě a odmítání diskriminace. Nepostavit se jasně na stranu těchto hodnot by mělo dle našeho názoru velice nepříznivé dopady na spolupráci České republiky s ostatními zeměmi, které se proti krokům maďarské vlády postavily, věrohodnost vlády České republiky v jejím odmítání diskriminace, ale hlavně - bylo by to odmítnutí projevit solidaritu a podat pomocnou ruku LGBT+ lidem v Maďarsku. 

I jiné státy než Maďarsko mají velké nedostatky v zajišťování rovnoprávnosti pro nás, lesby, gaye, bisexuální a trans* lidi a je tam mnoho co zlepšovat. Českou republiku nevyjímaje - ať už je to nemožnost vstupovat do manželství, zákaz nabývat společných rodičovských práv, povinné sterilizace trans* lidí nebo absence vládní strategie pro řešení problémů LGBT+ lidí. Nicméně nově přijatý zákon v Maďarsku zavádí zcela nepřijatelnou míru cenzury a diskriminace, proti které by se měla Česká republika jasně vymezit.

Předem děkujeme za to, že věnujete naší prosbě čas.

 

S pozdravem,

Adéla Horáková

v zastoupení organizací Amnesty International Česká republika, z.s., Logos Česká republika, z.s., Mezipatra z.s., Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s., Prague Pride z.s. a Queer Geography, z.s.

 

Loga

CO DĚLÁME

AKCE

VZDĚLÁVÁNÍ

CO DĚLÁME

POMOC

VYJEDNÁVÁNÍ

KDO JSME

SLEDUJTE NÁS

NAKUPUJTE

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Česká republika

IČO 22842730 

Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

© Copyright 2021 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.