fbpx

ČLÁNKY

Čas na bilanci. Co všechno Babišova vláda (ne)udělala pro LGBT+ lidi a jejich rodiny?

VRJ02827

 

Vláda hnutí ANO a ČSSD s premiérem Andrejem Babišem podala demisi. Než se ustanoví nová vláda, je ten správný čas na malou bilanci toho, co ta odcházející pro LGBT+ lidi udělala... nebo spíš neudělala.

 

Covid a registrované partnerství

Při schvalování opatření týkajících se boje s koronavirem vláda opakovaně zapomínala na tisíce registrovaných párů a jejich rodin. V době různých omezení sice umožnila uzavírat svatby, ale  registrovaná partnerství už ne – ta se směla uzavírat pouze v neodkladných případech.

Po uzavření hranic umožnila vláda vstup na území ČR pouze manželům nebo rodičům a jejich nezletilým dětem – registrovaní partneři a partnerky zcela vypadli. Nemluvě o tom, že stejnopohlavní páry se u nás nemohou stát společnými rodiči, tzn. jeden z páru ze zákona není rodičem. Ani na ně se tedy tato výjimka nevztahovala.

Při uzavření okresů sice bylo teoreticky možné uzavírat registrovaná partnerství, ale vzhledem k tomu, že se lze registrovat pouze na čtrnácti matrikách, to v některých okresech bylo možné jen obtížně.

Tady je důležité doplnit, že kdybychom měli zákon o manželství pro všechny, k žádným takovým opomenutím by nemuselo dojít, vše by se zkrátka vztahovalo i na manžele – i dvě ženy nebo dva muže. Tyto situace nám ukázaly, že mít dvě rozdílné instituce vytváří riziko, že jedna z nich bude opomíjena.

 

Nevyužitá šance pro rozšíření práv lidí v registrovaném partnerství

V březnu 2020, když Ústavní soud projednával stížnost týkající se rozšíření některých práv pro registrované partnery a partnerky v čele s přiosvojením, vyjádřila vláda k takové změně zamítavý postoj. Také Ústavní soud nakonec tuto stížnost odmítl a práva v rámci registrovaného partnerství tak zůstala nezměněna.

 

Vláda se nevyhranila proti maďarskému zákonu mířenému proti LGBT+ lidem

Je také třeba připomenout i dopis 17 lídrů a lídryň ze zemí EU, ve kterém vyjádřili podporu LGBT+ lidem v návaznosti na maďarský zákon, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující LGBT+ témata, a to včetně učebnic. K dopisu se premiér Andrej Babiš za českou vládu nakonec rozhodl nepřipojit.

 

Vládní strategie pro zlepšení podmínek pro LGBT+ lidi zůstala neprojednána

A nakonec ještě musíme zmínit jednu věc. Zhruba rok byla za velkého přispění členek a členů Výboru pro sexuální menšiny při Radě vlády pro lidská práva připravována Vládní strategie rovnosti a odstraňování bariér důstojného života LGBTI+ lidí v ČR 2021–2026. Tenhle dokument mohl být prvním, co by na vládní úrovni řešil témata, která pálí statisíce LGBT+ lidi v Česku. Bohužel se ale vůbec nedostal k projednání, přestože je připraven tak, aby mohl být schválen. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková učinila v červnu 2019 slib, že tento dokument bude k projednání vlády předložen. Svůj slib nesplnila – dokument, který měl premiér Babiš předložit ke schválení, na vládu už nedoputoval.

 

Je vidět, že problémy LGBT+ lidí nebyly pro právě končící vládu prioritou. A to nás samozřejmě velmi mrzí. Budeme ale doufat, že se situace zlepší a nebudeme už přehlíženou skupinou. Uvidíme, jestli si nová vláda se zlepšováním podmínek pro statisíce LGBT+ lidí v Česku poradí lépe.

CO DĚLÁME

AKCE

VZDĚLÁVÁNÍ

CO DĚLÁME

POMOC

VYJEDNÁVÁNÍ

KDO JSME

SLEDUJTE NÁS

NAKUPUJTE

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Česká republika

IČO 22842730 

Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

© Copyright 2021 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.