fbpx

ČLÁNKY

„Modely jsem hledal na seznamkách“, říká autor Non-binary Projectu

Non-binary Project formou fotografií a doprovodných citátů představuje osoby, které se neidentifikují ani jako ženy, ani jako muži. Jeho autorem je Berlíňan Parker Hirschmueller, nebinární trans* designér. Festival Prague Pride je první možností, kdy lze unikátní výstavu v ČR navštívit.

Začalo to zvědavostí

Ačkoliv je Parker Hirschmueller sám nebinární, ne vždy měl jasnou představou o tom, co je gender. „Neměl jsem nikoho, s kým bych o tom mohl mluvit. Dva nebo tři měsíce jsem strávil hledáním informací. Pročítal jsem knihy z neurologie, sociologie, kulturních věd; zajímalo mě, co se děje v hlavě, jaký vliv mají hormony a chromozomy.“

Přijďte na vernisáž!

6. srpna, 17:00, Vodičkova 37, Praha 1

Zahájení výstavy se uskuteční v úterý odpoledne v Pride House (Langhans). Neváhejte dorazit, přítomen bude i autor foto-projektu! Akce proběhne v angličtině, tlumočení do češtiny je zajištěno. Snímky si bude možné prohlédnout do 10. srpna. Vstup je zdarma.

Parkerův zájem vyústil až do fotografického projektu. Modely/modelky nehledal v ulicích, ale na internetu. „Nejlepší způsob, jak potkat lidi, kteří se identifikují mimo binární identitu bylo přes seznamovací aplikace. Měl jsem v popisku svého profilu, že hledám lidi, které bych mohl fotit do svého projektu o nebinární identitě.“ Nakonec se ozvali lidé z celého světa.

Intimita a zranitelnost

Snímky zachycují asi 20 nebinárních osob z Berlína a z Londýna. Většina záběrů byla pořízena u protagonistů doma, zatímco mluvili o své identitě. Díky tomu mají fotografie nezvykle intimní atmosféru. Autor navíc záměrně uvádí jen jména postav. „Není to o tom hádat, kdo má jaký gender, ale o tom zvyknout si na neutralitu. Přijmout jména a zájmena, kterými se lidé představí,“ připomíná Parker. Pocit blízkosti a zranitelnosti ještě zvýrazňují citace z rozhovorů, které autor s osobami vedl. Někdy si povídali i hodiny.

Non-binary project vznikl částečně z osobní potřeby. Jeho cílem není, aby lidé nebinární osoby okamžitě akceptovali. Hlavní je, aby si zvykli, že genderové spektrum má různé stránky. Na Parkerových fotografiích je to citlivě a uchopitelně zachyceno.

non-binary-project.jpg

Nebinární?

Někteří lidé se neidentifikují v rámci systému dvou genderů (muž/žena). Nebinarita je pojem, který tyto identity zastřešuje. Mohou se sem řadit lidé genderově fluidní, agender, a někteří trans lidé se chápu také jako součást této skupiny. Jiní ale svou identitu více nespecifikují.

Parker Hirschmueller

Umělec a designér Parker Hirschmueller se narodil v Londýně, v dětství se ale přestěhoval do Berlína, kde působí i dnes. Zde také vystudoval Komunikační design na Univerzitě pro hospodářství a techniku.

CO DĚLÁME

PROJEKTY

VZDĚLÁVÁNÍ

CO DĚLÁME

POMOC

VYJEDNÁVÁNÍ

KDO JSME

SLEDUJTE NÁS

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Česká republika

IČO 22842730 

Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

© Copyright 2022 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.