fbpx

BESEDY NA ŠKOLÁCH

Ve spolupráci s queer filmovým festivalem Mezipatra nabízíme školám filmové projekce spojené se vzdělávacími besedami, které jsou určeny žákům osmých a devátých tříd základních škol a studentům středních škol.

Na besedách proškolení lektoři citlivě diskutují s žáky o tématech sexuální orientace, sebepřijetí a příjímání jinakosti či prevenci sexuálně přenosných nemocí, jako je HIV/AIDS. Projekce může vhodně doplnit Rámcový vzdělávací program, fungovat jako prevence šikany nebo pokrýt téma, se kterým se žáci jinak nemají možnost setkat. Debaty jsou orientované hlavně na aktivizaci žáků, jejich dotazy a jejich vnímání, na základě kterého host poskytuje upřesňující informace a své zkušenosti.  

images 2019 Novinky školy1 fit 915x686

Přečtěte si reportáž přímo ze školy:

Strávila jsem rok na českých základkách s queer filmy

Projekci a besedu si můžete objednat přímo na vaši školu. Délka programu je 1,5 – 2 hodiny, poplatek činí 80 Kč na studenta/studentku. Besedu vedou zkušení lektoři z festivalu Mezipatra, spolku Prague Pride a poradny Sbarvouven.cz.

Vybírat můžete z těchto programů:

Raising Zoey

Témata: rodina, transgender, přijetí, šikana

Doporučené ročníky: 8. třída – 1. ročník střední školy

 

Třináctiletá Zoey je trans dívka, která nechce nic víc než chodit do školy, učit se, bavit se s přáteli, prostě žít jako ostatní děti. Bohužel nevědomost a nesnášenlivost veřejnosti jí naplnění těchto tužeb vždy neusnadňují. V dokumentu Zoey s pomocí své matky a organizace ACLU bojuje se školskými úředníky za právo na sebeurčení ve škole. Dokonce i tváří v tvář šikaně jak ze strany školních představitelů, tak i spolužáků se Zoey rozhodně nadále žít plnohodnotný život. Věří, že šíření jejího příběhu pomůže i druhým vytrvat v boji za vlastní naplněnou a autentickou existenci.

 

(Dante Alencastre: Raising Zoey), USA, 2016, české titulky, 54 min

Kdo mě teď bude mít rád?

Témata: sexuální orientace, HIV/AIDS, náboženství, rodina 

Doporučené ročníky: 8. třída – 4. ročník střední školy

 

Saar je HIV pozitivní gay. Po dvaceti letech, kdy žil jako expat v Londýně se snaží obnovit kontakt se svou konzervativní rodinou v Izraeli. Návrat ale není jednoduchý. Část rodiny mu zazlívá, že odešel žít do jiné země, jiní nedokážou přijmout jeho sexuální orientaci nebo se přímo bojí, že Saar nakazí virem HIV jejich děti. Dokument zpracovává téma důvěry, potřeby přijetí a stereotypů.

 

(Barak &Tomer Heymann: Who’s gonna love me now?), Izrael, Velká Británie, 2016, české titulky, 58 min

Blok krátkých filmů: Buď sám sebou!

Témata: genderové role, stereotyp, identita, asexualita, intersexualita, drag 

Doporučené ročníky: 8. třída – 4. ročník střední školy

 

Blok tří krátkých filmů představuje několik mladých lidí, kteří v různých podobách objevují svou identitu. Někteří z nich poznávají, že nic není jen černobílé, že neexistuje pouze striktně mužské a ženské, youtuberka Pidgeon mluví o své intersexualitě, tzn., že se narodila s oběma pohlavními orgány. Dani pak popisuje, proč se stala DRAG aktivistkou – ráda vystupuje na show v mužských rolích, cítí se tak víc sama sebou. Poslední snímek o Dannym, mladém gay asexuálovi, je příběhem o hledání lásky a strachu, že nás druzí nepřijmou takové, jací jsme.

 

Brazílie, USA, Austrálie, 37 min

Statistiky za 1 školní rok:

0
hostů
0
projekcí
0
měst
0
studentů
0
najetých kilometrů

KONTAKT

Marcela Macháčková

Koordinátorka besed na školách Mezipatra  

marcela.machackova@mezipatra.cz

 

Tereza Kadlecová (Pelechová)

Koordinátorka vzdělávání Prague Pride 

tereza@praguepride.com

 

 

TÝM

Marcela Macháčková

Koordinátorka besed na školách Mezipatra

Tereza Kadlecová (Pelechová)

Koordinátorka vzdělávání Prague Pride

 

PARTNER

Vodafone

CO DĚLÁME

AKCE

VZDĚLÁVÁNÍ

CO DĚLÁME

POMOC

VYJEDNÁVÁNÍ

KDO JSME

SLEDUJTE NÁS

NAKUPUJTE

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Česká republika

IČO 22842730 

Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

© Copyright 2021 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.