Festival Jeden svět: teplejší už to nebude

Datum Posted in Aktuality

S jarem v březnu přichází do Prahy i festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Teplých filmů se v programu letos opravdu urodilo. Ze 114 uváděných dokumentů se celkem sedm dotýká tematiky LGBT. Přijedou i zajímavé osobnosti ze zahraničí a všechno to završí panelová debata o manželství pro všechny. Jeden svět se v Praze koná od 6. do 15. března.

Vaše srdce si jistě získá zlatíčko Saar, 40letý Izraelec a člen pěveckého sboru London Gay Men’s Chorus, s nímž Prahu navštívil během Prague Pride 2015. Nyní se vrací jako hlavní hrdina dokumentárního filmu Kdo mě teď bude mít rád? bratrů Heymannových. Saar je HIV pozitivní a 18 let žije v Londýně, pryč od své ortodoxní rodiny. Film dokumentuje jeho opětné přibližování se ke svým nejbližším, kteří jej pro jeho styl života kdysi zavrhli. K projekci filmu 10. března v 17:00 v Kině 35 přistaví ČSAP před Francouzský institut testovací sanitku, v níž můžete podstoupit rychlotest na HIV.

Nejroztomilejší dvojicí festivalu se jistě stane transžena Cleopatra a její partner Nelson z Ugandy. Do Prahy přijíždějí představit dokument Perla Afriky, který o nich natočil režisér Jonny Vallström. Se zamilovaným párem absolvoval jejich odtržení od ugandské společnosti, která jim vyhrožuje fyzickou likvidací, a cestu do Thajska, kde Cleo podstoupí důležitou operaci. Jen pak si může změnit jméno na občance a začít žít s Nelsonem konečně normální život. Přijďte je osobně potkat na debatě po filmu 11. nebo 12. března.

Kiki1 (1)

Trans*tématu se věnuje i dokument z Kuby Transit Havana. Nizozemský režisér Daniel Abma v něm sleduje skupinu transgender osob, které čekají na to, až na ně přijde řada s operací. I ta je totiž na Kubě na příděl. Zahraniční lékaři přijíždějí do Havany jen jednou za rok a stihnou operovat jen několik vyvolených. Ve filmu potkáte i dceru Raúla Castra Marielu, jež je aktivistkou za práva LGBT osob. Samozřejmě na kubánský způsob. Film v Praze uvede sám režisér a přiveze s sebou i nizozemského trans aktivistu Alexe Bakkera, který jej k natáčení na Kubě přivedl.

Jsem tim kym nejsem1

Poslední festivalový snímek k trans tematice je krátký film Jsem tím, kým nejsem, který bude promítán v rámci speciální projekce videoreportáží Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda. Hlavní postavou je Tapír, který přežil dětství v brežněvovském Sovětském svazu, válku jako člen ruských jednotek v Náhorním Karabachu, a pak i operativní změnu pohlaví jako jeden z prvních Rusů. Nyní v Moskvě zajišťuje bezpečnost na tvrdě potíraných LGBT akcích.

Irská královna je film, který získal diváckou cenu na loňských Mezipatrech. Představuje životní příběh Roryho O’Neilla aka drag queen Panti Bliss, která sehrála zásadní roli v irské kampani za manželství pro stejnopohlavní páry. Nyní film uvádí i Jeden svět a pořádá k němu panelovou debatu, jíž se zúčastní Jitka Chalánková z TOP 09 a Czeslaw Walek z Prague Pride; debatu moderuje Bára Šichanová z Českého rozhlasu Wave.

I dokumentární film Kiki režisérky Sary Jordenö promítala minulá Mezipatra. Je tolik fajn, že ho nyní do svého programu zařadil i Jeden svět. Můžete obdivovat vogue, vysoce stylizovaný moderní tanec, který je pro tanečníky způsobem vyjádření i možností sdílet své osudy.

Duši neprodám1

Poslední filmový tip nechává nahlédnout do neprůhledné situace surogačního mateřství v České republice. Dokumentární film Duši neprodám natáčela Eva Tomanová se třemi náhradními matkami v různých životních situacích. Ročně se tímto způsobem narodí asi stovka dětí párům, které samy děti mít nemohou. Přesné číslo ale nelze zjistit, protože náhradní mateřství se v ČR zatím pohybuje v šedé zóně zákona.

Vstupenky na Jeden svět stojí 90 Kč, odpolední projekce do 17 hodin jsou dokonce za snížené vstupné 70 Kč. Předprodej začíná v pondělí 27. února.