LGBT spolek PRAGUE PRIDE

CONVENE App – Program v mobilu | Programme in your mobile.

Stáhněte si aplikaci CONVENE budete mít vždy aktuální program ve vašem mobilním zařízení.
Více informací zde.

app-store-iosapp-store-android

Download CONVENE app to have an updated program in your mobile device.
More info here.


Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Lidská práva a každodenní realita LGBT+ lidí od Ria přes Moskvu, Dillí a Šanghaj do Kapského Města

07/08/2017 @ 16:00 - 17:30

| Zdarma

Komentovaná prezentace fotografií s diskusí

Nabídne vám vhled do života LGBT+ lidí na čtyřech kontinentech. Experti a expertka z Ústavu mezinárodních vztahů, z Univerzity Karlovy a z Brazílie představí rozmanitost lidských životů mezi více či méně diskriminačními zákony a realitou každodenního života, mezi LGBT+ identitami formulovanými jazykem Západu a společenskou neviditelností v pěti globálních mocnostech Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jižní Africe (BRICS), ve kterých žije 4 z 10 lidí na světě. Dozvíte se, že v některých zemích se v něčem gayům a lesbám žije lépe než u nás a v některých – jak ukázal nedávný případ mučení v detenčních centrech v Čečensku – se za odlišnost platí smrtí. Na závěr rozproudíme diskusi, co s tím můžeme udělat v Česku my.

Hosté

Do neuvěřitelně pestré a rozporuplné země jako je Brazílie se podíváme s José Hildem de Oliveira Filho, donedávna působícím na Univerzitě v Lundu. Země na jedné straně hostí největší průvody hrdosti, na druhé straně kraluje světovému žebříčku počtu homofobních vražd. Proč se nepodařilo minulým vládám, i přes vynaložené úsilí, snížit počty útoků na LGBT+ osoby? Kam nyní směřuje ochrana práv těchto osob, když ve společnosti rostou konzervativní hlasy a vláda, zmítající se ve víru korupčních skandálů, počítá s podporou evangelikálů, tradičně brojících proti této menšině?

Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů se věnuje Rusku, které patří k zemím, kde se práva LGBT+ stala vysoce politizovanou otázkou a LGBT+ osoby ohniskem symbolického odporu vůči Západu. Jaké jsou jeho konkrétní dopady na LGBT+ komunitu v zemi a proč jsou její práva v Rusku tak často zpochybňována? Do jaké míry jsou excesy, jako například nyní v Čečensku, v zemi ignorovány, i když jsou i z ruského pohledu protiprávní? A jak se k těmto otázkám staví ruská veřejnost?

Jan Hornát z Univerzity Karlovy a spolupracovník ÚMV nás zavede do Indie. Ačkoliv LGBT+ lidé v Indii čelí mnohým právním a společenským překážkám, země hostila první Genderqueer Pride pochod v Asii a dokonce uznává tzv. třetí pohlaví v podobě transgender jedinců historicky označovaných za Hidžry. Jak se k tematice LGBT staví konzervativní indická společnost? A jak se liší přístup k této komunitě a příslušná legislativa v jednotlivých indických státech?

Pohled do Číny, na první pohled autoritářské a pravidly svázané asijské velmoci zprostředkuje Linda Flanderová z ÚMV. Ačkoli v legislativní rovině zde neexistuje pro LGBT+ osoby v Číně žádný prostor k seberealizaci, o to více se jejich komunity v posledních letech emancipují ve své vlastní prezentaci a osvětě veřejnosti. Jak si vysvětlit, že čínská vláda jejich práva neuznává, ale zároveň je ale ani veřejně neperzekuuje a zejména ve velkých čínských městech jim nechává prostor pro vlastní život? A čím to, že veřejné nenávistné projevy vůči jsou v Číně vzácné?

Konečně Ondřej Horký-Hlucháň z ÚMV vysvětlí, jaké dědictví zanechal apartheid pro gaye, lesby, bi a trans lidi a jak si vysvětlit, že má Jižní Afrika z hlediska práv sexuálních menšin vůbec nejprogresivnější ústavu na světě. Proč jsou ale zejména černé lesby tak častými oběťmi násilných útoků? A proč je situace v Jižní Africe tak odlišná od ostatních zemí kontinentu jako jsou Uganda, Keňa nebo Kamerun?

Více ve facebookové události.

Podrobnosti

Datum:
07/08/2017
Čas:
16:00 - 17:30
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
,

Pořadatel

Ústav mezinárodních vztahů
Webová stránka:
www.iir.cz

Místo konání

Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3
Praha 1, Česká republika
+ Mapa Google

P
O
D
P
O
Ř
T
E
 
N
Á
S